Medikal ayak bakımı pandemide daha da önem kazanıyor.
Ülkemizde ve dünyada pandemiden dolayı artık daha temiz ve steril ortamlar aramaktayız. özellikle el ve ayak sağlığında sterilzasyon çok önemli. Danışanlarımızın sağlığı ilk önceliğimizdir. Bu nedenle klinik ve güzellik merkezlerinin sürekli olarak havalandırılıyor, ilaçlanıyor ve her bakımdan sonra odanın sterili, cihazların ve aletlerin sterili her danışandan sonra yapılıyor olmalıdır. Bu dönemde bu süreç gerçek bir zorunluluktur…

Problemi olsun ya da olmasın, kadın erkek farketmeksizin sağlıklı medikal bakıma ihtiyacı vardır. Medikal ayak bakımı çağın gereklerindendir. Çünkü yaşam koşulları çeşitli meslek gruplarında kullanılan ayakkabılar örneğin; avukat, hostes, doktor, sürekli olarak ayakta çalışmak zorunda olan insanlarda yaşam koşullarını iyi hale getirerek konfor alanını arttırmak için el ve ayak bakımı yaptırmalıdır.  

Ayaklar İhmal Edilmemeli

Unutmamalıyız ki vücudumuzu taşıyan ayaklarımızdır.Özellikle pandemi sürecinde sağlık

merkezlerinin medikal bakımların ve steril ortamların ne kadar önemli olduğunu fark ettik. Sağlıksız ortamlarda yapılan bilinçsiz kesim ve işlemler maalesef kötü sonuçları da beraberinde getirir; mantar, batık, enfeksiyon vb. Böyle durumlarla karşılaştığımızda neler yapmalıyız? Örnegin ayakta sürekli devam eden bir koku var, bu durum bize ayakta bakteri olduğunu gösterir. Çok terleyen bir ayak olabilir, bütün gün kapalı ayakkabıda kalıyor olabilir. Ayaktaki ter ifrasatı kokusuz ve asidik bazlıdır fakat sağlıksız ve uzun süre kötü koşularda kaldığı için (karanlık, kapalı, nemli) bakteriye açık hale gelir. Ayaklar, podoloğunuzun verdiği ürün veya ilaç ile yıkanmalıdır. Bu ürünler bakteri önleyici özelliklere sahiptir. Ayaklar her daim kurulanmalı nemli bırakılmamalıdır. Eğer danışan kuru bir cilde sahip ise uzmanın verdiği nemlendirici bakım kremleriyle desteklenmeli, terleyen bir ayak ise pamuklu çorap giymeli ve günde en az iki kere çorap değişimi yapmalı,  aynı ayakkabı iki gün üst üste giyilmemelidir. Uzmanın verdiği bakteri önleyici spreyler kullanılmalıdır.

El Hijyeni

Ellerde hijyene gelirsek… Ellerimiz yirmi saniye boyunca ovarak yıkanmalıdır. El yıkanırken

tırnak fırçası kullanmak, tırnak altında biriken bakterileri temizlediği için faydalıdır.

Tırnaklar et hizasında kesilmeli, tırnak yataklarına girilmeden köşelerin sivriliği alınmalıdır.

Uzmanızın uygun gördüğü sizin için yaralı olacak bir ilaç veya ürün kullanılmalıdır. Oje kullanımında altına mutlaka koruyucu bir cila sürülmeli, oje uzun süre tırnakta bırakılmamalıdır. Kalıcı oje, jel tırnak gibi işlemler tırnak dokusunu ve yapısını bozduğu için kullanılması zararlıdır.Süreç itibari ile mümkün olduğunca steril ve sağlıklı ortamlarda işlemler ve bakımlar yapılmalıdır.

Ücretsiz muayene ve her türlü sorunlar için

Uzman Podolog Gülser Yorgun

Göktürk Ayak Sağlığı Merkezi

0212 322 23 71


  Nudayspa adresimize tıklayarak diğer hizmetlerimizi görebilirsiniz.

Göktürk Diyetisyen ve Soft Göktürk ekibi olarak her zaman yanınızdayız. 

Sağlıkla Kalın