DEFORME TIRNAK

Deforme tırnak bakımında, bakım koltuğuna oturan kişinin tırnak yatakları kontrol edilir. Deforme tırnak bozukluğu, bazı durumlarda tırnak mantarı sorunuyla karıştırılabilir. Ancak tırnak yapısı bununla ilgili bazı ipuçları verir. Deformasyon olan tırnak incelenerek problem tam olarak tespit edilir. Kalınlaşma durumu, tırnak yatağının şekli, tırnak yüzeyinde bir şekil bozukluğu olup olmadığı kontrol edilerek bakıma yön verilir. Kalınlaşmış doku temizlenir. Tırnakta oluşan bu deformasyonu gidermek için destek bakım ürünleri kullanılması gerekir.

Tırnaktaki deformasyonun, kalınlaşmanın nedeni, aslında vücudun kendini koruma ve savunmasıyla ilgili bir tepkidir. Sürekli baskı alan tırnak, alt dokuları ve tırnağın canlı kısmı olan matrixi korumak amacıyla baskıya karşı kalınlaşır. Futbolcularda, dar ayakkabı kullanan kişilerde, ani bir darbeyle karşılaşan tırnaklarda kalınlaşma görülebilir. Kalınlaşmış tırnaklarda baskının devam etmesi ağrıya sebep olur.

Günlük yaşantıda kullanılan ayakkabılar, ayakta kalma süresi, yapılan sportif aktivitelerle, maruz kaldığı travmalar v.s. bağlı olarak gelişen baskılar sonucunda ayak tırnaklarında deformasyonlar, kalınlaşmalar gelişebilir. Bu kalınlaşmalar mantarlı tırnak problemlerinden olan kalınlaşmalardan farklılık gösterir. Mantarlı tırnaklarda olan kalınlaşmalarda, tırnaklarda un gibi dökülme, yumuşak odunsu bir görüntü ve yapı görülür. Mantar enfeksiyonu olmayan ama yapısal olarak kalınlaşmış tırnaklardaki yapısal değişiklik çok daha farklılık arz eder. Bu tarz tırnaklarda, tırnak dokusu serttir, yüzeyine dokunulduğu zaman tek parça hissini verir, uzayan kısmında da şekil bozukluğu devamlılık gösterir.

Kalınlaşmış doku uzaklaştırıldıktan sonra jel tırnak uygulaması yapılır. Deforme tırnak bakımının mantar tırnak bakımından farkı; jel uygulamasında sınırlama yapılmamasıdır. Her tırnağa her bakımda jel uygulanabilir. Jel uygulaması, ünitemizdeki özel ürünler ile yapılır. Yapay bir tırnak görüntüsü oluşturulur ama protez tırnak değildir.

İşlem bittiğinde yapılan jel tırnak, normal diğer tırnaklar gibi doğal görünümdedir. 4 haftada bir periyodik bakımlarla, jel tırnak özel freze uçlarla çıkarılıp, gereklilik durumuna göre yenilenebilir. Sağlıklı tırnak yeterli uzunluğa kavuşuncaya kadar ya da tırnak yatağı yeniden yapılanıncaya kadar jel uygulamasına devam edilir. Bazı durumlarda deforme tırnak bakımı sırasında tel sistemi de uygulamak gerekebilir. Uygulanan jel tırnak üzerine oje, asetonsuz oje çıkarıcı gibi kozmetik ürünler uygulanabilir

Hem acı hem de estetik açıdan düzeltilmesi gereken bu ayak tırnak problemlerinin çözümü, medikal ayak sağlığı ünitelerinde yapılan bakımlarla mümkündür. Medikal ayak bakımı uygulamasında, kalınlaşmış tırnak yüzeyi özel cihazlar yardımıyla, kişi ağrı ve acı hissetmeksizin temizlenir. Kalınlaşan doku, canlı tırnak dokusuna kadar inceltilir ve üzeri bir jelle kaplanır.

Bu jel sağlıklı tırnak görüntüsü sağladığı için estetik açıdan da sonuca ulaşılmış olur. Uygulanan jel sistemi, özel bir içeriktir ve tırnakta herhangi bir sebepten dolayı mantar oluşumunu engeller. Üzeri jelle kaplanan sağlıklı tırnak dokusu, normal uzama zamanını tamamlarken yapılan ara kontrollerde jel yenilenir. Medikal kontroller ve bakımlarla sağlıklı tırnak dokusu parmak ucuna gelene kadar devam eder. Jel uygulaması, tırnak yatağının da bozulmadan kalmasını sağlar. Bozulmayan tırnak yatağı daha sonra oluşabilecek batık problemlerini engellemek açısından son derece önemlidir.

Deforme olmuş tırnak bakımı sırasında uygulanan jel sistemi, sağlıklı tırnak görüntüsünde olduğu için, kişisel bakım ve estetikte oje sürülmesini engellemez. Periyodik olarak yapılacak medikal ayak bakımları tekrarlanabilecek problemlere karşı kişiye koruyucu bakım da sağladığı için çok önemlidir.

Deformasyon oluşmuş tırnakta, tırnak yüzeyi kalınlaşmış ve renk değiştirmiş görünümdedir. Çoğunlukla tırnak mantarı problemiyle karıştırılmaktadır. Travma, darbe, vurma, çarpmalar, tırnağın bazı kimyasallara maruz kalması, tırnak yeme alışkanlığı, ucudar ayakkabılar, tırnağın yeterince beslenmemesi, dolaşım bozuklukları, diyabet ve geçirilmiş tırnak mantarları tırnaklarda deformasyona neden olmaktadır.

Tırnak deformasyonunun düzelmesi, ortaya çıkış sebebinin yok edilmesine bağlıdır. Ayak tırnaklarında sağlıklı uzama süresi 8 ay civarındadır. Bu süre içinde yapılacak medikal bakımlarla tırnak görüntüsü düzeltilebilmektedir.

Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.