Hamilelik ve Sonrası Bakımlar

HAMİLELİKTE PODOLOJİK BAKIM
Gebelik döneminde vücutta bulunan ve tutulan su miktarı, aynı zamanda damar içindeki kan miktarı da %50 oranında artmakta. Bu nedenle gebelik döneminde damar dışındaki dokularda ödem oluşabiliyor. Gebelik boyunca vücudun su toplamasına bağlı olarak Relaxin adı verilen hamilelik hormonu ayakların şişmesine sebep olurken, hamileliğin son aylarına doğru büyüyen uterus bacaklara giden damarlara daha fazla baskı yaptığı için ayaklar olduğundan daha hassas bir yapıya dönüşüyor.
Ayaklardaki baskının iki kat artması hamilelik sürecinde uzun süre ayakta durmak ya da sandalye veya koltukta ayakları yere koyarak oturmak ayakların şişmesine yol açıyor. Dolayısıyla, hamilelik döneminde alınan kilolar ayaklardaki baskının iki kat artmasının nedenlerindendir. Bebeğin anne karnında büyümesi ile sırt ağrıları ve desteksiz ayağa kalkamama gibi sorunlar açığa çıkarken ayaklardaki şişkinliklerden dolayı ayakkabı giyememe gibi problemler de gözlemlenebilmekte. Bu süreçte çok fazla ayakta duran kişilerde ayaklarda ve bacaklarda ödem görülebiliyor. Hamileliğin ilerleyen aylarında ayağın şişmesin yanında, ayakkabıların çökmesi ile içe basma, topukta ve baş parmak kemiğinde ağrılar da yaşanabilmekte.
Ayakkabı çökmesi sonucunda oluşabilen içe basma, kişiye özel yapılan tabanlıklar ile kontrol altına alınabiliniyor, aynı zamanda hamilelik sürecine uygun doğru şekilde basıya uygun konfor seviyesi yüksek ayakkabılar ile ayaklar desteklenebiliyor.
Hamilelikte ayaklarınızın rahat olması gerekir. Hamilelik, vücudun yük dağılımının bozulmasına, ödem ve ayak ağrılarının artmasına sebep

olduğundan, oldukça hassas bir dönem olan hamilelikte, kadınların önem göstermesi gerekenlerden biri de rahat ayakkabılardır.
Hamilelikte ayakkabılar sıkmamalıdır, en fazla 2-3 cm alçak
kısa ve kalın topuklular tercih edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken nokta dümdüz babetlerden uzak durulmasıdır. Bu tarz ayakkabılar ve terlikler çok emmeyen alt yüzeyleri, desteksiz iç tabanları nedeniyle ayağı rahatsız bir pozisyona sokabilirler. Ayak dümdüz yere oturduğu için kan dolaşımı zorlanır ve şiddetli ağrılar meydana gelebilir.
Hamilelik sürecinde geniş kalıplı ve içinde ayağın sıkışmayacağı ayakkabılar kullanılmalıdır.

  Nudayspa adresimize tıklayarak diğer hizmetlerimizi görebilirsiniz.

Göktürk Diyetisyen ve Soft Göktürk ekibi olarak her zaman yanınızdayız. 

Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Sağlıkla Kalın