Mantar Tırnak


AYAK MANTARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER
Ayak mantarı genellikle parmak aralarında ve deride olur. Dermatofit denilen mantarlarla oluşan yüzeysel enfeksiyondur. Genellikle ergenlik esnasında erkeklerde sıklıkla rastlanır. Mantar sebebiyle ayak parmakları arasında nemli görünüm, kaşıntı ve kötü koku olabilir. Parmak aralarında soyulmalar ve beyaz peynirimsi görüntü olabilir.
Ayak mantarı mikrobu hangi ortamlarda bulunur?
Ayak mantarı mikrobu olan dermatofitler dış çevrede bulunan, insandan insana bulaşabilen; uygun sıcaklık, nem ve karbondioksit koşullarında hastalığa neden olan mantarlardır. Nem, mantarın çoğalmasına sebep olan en önemli unsurdur.
Ayak mantarı bulaşıcı mıdır?
Mantar enfeksiyonları bulaşıcıdır. Vücudun bir bölgesinden diğer bölgesine, eşyadan ve insandan insana veya hayvandan insana bulaşabilir.
Bulaşma direk temas yoluyla olabildiği gibi ayakkabı, çorap, terlik, havlu gibi ortak kullanılan eşyalardan veya banyo, küvet, spor salonları, saunalar ve halka açık ortak kullanım alanlarından bulaşabilir. Ayak tırnaklarına bulaşma ise tırnak makası, törpü gibi tırnakta zedelenme yapan ortak eşyalar aracılığı ile olur.

Ayak mantarının tedavisi nasıldır?
Tedavi dermatolog veya podoloğunuzun önerdiği ağızdan veya sürmeli ilaç olarak uygulanacaktır. Düzenli tedavi ve takip gerektirir.
Bulaşma ve yenilemeyi önlemek için önerilen tavsiyelerin birebir yerine getirilmesi gerekir. İlaç kullanımı, bölgeyi kuru tutmak, çorap değişimi, ortak kullanımlardan uzak durmak, spor salonları ve pedikür salonlarının temizliğine dikkat edilmesi, mantar tedavisinde çok önemlidir.
Ayak Mantarı Tedavi Edilmezse Neler Olabilir?
Kaşınma yoluyla sıyrıklar açılması, bakteriler için giriş kapısı oluşturur. Şeker hastalığı ve varis gibi damar dolaşım bozukluğu olan kişilerde çeşitli deri enfeksiyonları ve kemik iltihabı gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.
Mutlu günler, sağlıcakla kalın…
Danışma ve Ücretsiz Konsültasyonlarımız için Nu Day Spa

  Nudayspa adresimize tıklayarak diğer hizmetlerimizi görebilirsiniz.

Göktürk Diyetisyen ve Soft Göktürk ekibi olarak her zaman yanınızdayız. 

Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Sağlıkla Kalın