İNFRARED SAUNA

İnfrared Saunanın Faydaları

İnfrared Sauna | Sağlık faydaları dünyaca ünlü tıp dergilerinde yer alan, Dr. Mehmet ÖZ’ün de ömrünüzü uzatacak teknoloji diyerek tanıttığı Far-İnfrared saunaların sağlık faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz :

• Klasik sobalı saunalara göre 7 kat fazla toksin atar.
• Vücutta biriken ağır metalleri atmak için kullanılan en yaygın yöntemdir.
• 30 dk. bir seans kullanım ile 600 kalori yakar, zayıflamaya ve formda kalmaya ciddi yardımcı olur.
• Ciddi miktarda toksin attığı için cildinize kaybettiği esnekliği ve güzelliği geri kazandırır.
• Ağrı gidericidir. Kas-eklem ağrılarında ciddi etkilidir.
• Romatizmal ağrıları yok eder.

Tıp dergilerinde yer alan sağlık etkileri:
1. Genç obezlerde IR sauna kilo kontrolü ve kardiyovasküler kondisyonun sağlanmasında yol göstericidir.
2. Düzenli far-infrared sauna terapisi atherosclerosis hastalarında endotel fonksiyonunu düzeltmede etkin bir yöntemdir.
3. Tekrarlanan far-infrared sauna kullanımı vücudu oksidatif strese karşı koruyarak atherosclerosis’nin engellenmesini sağlayabilen bir yöntem olarak tavsiye edilebilir.
4. Far-infrared sauna kullanımı vasküler endotel fonksiyonlarını düzelterek kardiyak fonksiyonların ve klinik semptomların iyiye gitmesini sağlar.
5. Araştırmalarımızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre düzenli far-infrared sauna kullanımı kronik yorgunluk sendromu için ümit verici bir yöntem olabilir.
6. Far-infrared sauna terapisi iştah kaybı ve sübjektif şikayetleri olan minör depresyon hastaları için faydalı bir yöntem olabilir.
7. Far-infrared ısı, lohusa durumdaki kadınlarda laktasyonu (süt salgılama) artırmak için kullanılabilecek etkin bir yöntem olabilir.
8. Düzenli far-infrared sauna kullanımı kronik kalp yetmezliği hastalarında ritim bozukluğuna (ventriküler aritmi) faydalı bir uygulamadır.
9. Peri ferik damar hastalığı bulunan hastalarda düzenli far-infrared sauna kullanımı klinik semptomları, var olan durumu ve kan akışını düzenler. Bu sistem peri ferik damar hastalarında alışılmışın dışında yepyeni bir yöntem olarak kullanılabilir.
10. Infrared sauna tekniği “Rheumatoid arthritis” ve “Ankylosing spondylitis” hastalarında – aktivite kısıtlaması gerektirmeden- iyi tolere edilebilen ve erken dönemde klinik olarak ağrı, eklem sertliği ve yorgunlukta azalmayı sağlayan etkin bir yöntemdir.
11. Fibromyalgia hastalarında ilk seanstan itibaren ağrıda düşme gözlendi. 10 seans sonunda ağrıda x’lere varan anlamlı ölçüde düşme saptandı. Infrared sauna terapisi fibromyalgia sendromunda etkili bir yöntemdir.

Göktürk’deki tek infrared sauna Nudayspa’dadır.

1. Trakya Üniv. Tıp Fak. Dergisi, Obezite ve Fiziksel Tıp Yöntemleri, 2006, Cilt 23, Sayı 1
2. Journal of the American College of Cardiology, Endothelial Function, Vol:38, 2001
3. Japanese Heart Journal, Mart 2004, Vol:45, No:2 Kagoshima Universty, Japan
4. J Am Coll Cardiol 2002;39:754-9, American College of Cardiology Feoundation
5. Journal of Psychosomatic Research, Vol:58, Issue:4, Pages: 383-387
6. Psychosomatic Medicine, Resp. and Stress Care Cent., Kagoshima Univ.,Japan
7. Ann Physiol Anthropol, Nisan 1990, 9(2):83-91, Osaka City, Japan
8. Circulation Journal, Vol: 68, Aralık 2004
9. Journal of the American College of Cardiology, Vol:50, No:22, 2007
10. Clin Rheumatol, 2009, 28:29-34, Netherlands
11. Inter Med, 47: 1473-1476, 2008, Japan

Bu sayfada araştırmaların sonuç kısımlarına yer verilmiştir.
Makalelerin tam ve orijinal nüshaları için: www.suncaresauna.com 

RENK TERAPİSİ

Işık Terapisi ( Light Therapy )

Destekleyici tedaviler arasında kullanılan ışık terapisi (light therapy) tüm SunCare Sauna `larında standart olarak bulunmaktadır. Işık terapisi renklerin insan üzerindeki etkilerinden faydalanır. Aşağıdaki yazımız ışık terapisi konularından derlenerek hazırlanmıştır. Saunanızda hangi ışığı hangi amaçla kullanabileceğiniz hakkında bilgiler sunulmuştur

Mavi :
Sinir sistemini rahatlatır. Stresli bir ortamda çalışıyorsanız maviden vazgeçmeyin. Serinletici ve dinlendiricidir. Vücut enerjisini dengeler. Mavinin sakinleştirici ve dinlendirici etkisi nedeni ile yüksek nabız, hipertansiyon durumlarında etkilidir. Ayrıca miyop ve katarakt gibi göz hastalıklarında mavinin enerjisinden yararlanılır. Ve en farklı özelliği : iştah kapatır.
Kırmızı :
Güven , ifade gücünde kuvvet, hayata bağlılık, aktif hayatı sevme, ihtiras, teşvik , cinsel istek, motivasyon rengin en belirgin özellikleridir. Sıcaklık, fiziksel güç ve azim en temel özelliklerindendir. Kan basıncını ve solunumu hızlandırabilir. Agresiflik sağlar. Konsantrasyonu sağladığı için çabuk karar almaya yardımcı olur. Sinir sistemini harekete geçirdiği için özellikle felçli hastalarda kırmızı rengin kullanılması bu özelliklerinden dolayıdır. Depresyon rahatsızlıklarından melankoli halinin ve üzüntülü olma durumunun ortadan kaldırmasına neden olur. İştah açıcıdır. En farklı özelliği zamanı unutturan bir renk olmasıdır.
Sarı :
Moral bozukluğuna da sarı iyi geliyor. Sindirim, mide, bağırsak ve mesane rahatsızlıklarının tedavisinde, terapistler sarıyı devreye sokuyor. Gergin bir ortama giriyorsanız, sarı rengi tercih edin. Huzur ve barışa yol açar. Daha çok iletişim sektöründe çalışan için önemli (ve dönem dönem tercih edilmesi gereken) bir renk. Bu rengin zihinsel anlamda olumlu etkisi var. Örneğin; özel bir proje üzerinde çalışırken, sarıyı tercih edebilirsiniz. İyimserliğe ihtiyacınız olduğunda ve güven duygularınızın kötü olduğu bir günde de sarı iyi gelir. İnsanlara umut duygusunu aşılar. Parlak, neşeli ve sevecen bir havası vardır. Sarı renk açık görüşlülüğü ve ilhamı simgeler. Kişilerin moral çöküntüsünü ortadan kaldırabileceği gibi, yeni bir yaşama sevinci ve gücüde aşılayabilir. Sarının yardımı ile insandaki iyimserlik ve kendine güven duyguları artar. Dolaşım sistemini ayarlayarak kalbin daha iyi çalışmasına neden olur. Karaciğer ve safra kesesinin çalışması gibi bazı vücut fonksiyonlarının devamlılığına yardım eder. Mide sularının salgılanmasını yönlendirir ve düzenli bağırsak hareketleri yaratarak, kabızlığı ve hazımsızlığı önler. Ayrıca doku ve kemik iltihaplanmasına karşı kullanılır. Romatizmal ve gut hastalığına tavsiye edilir.Gözleri en fazla uyaran renklerden biridir. Gözleri yorabilir.
Beyaz :
Işığı yansıtır. İnsana temizlik, sağlık ve saflık hissi verir. Beyaz, istikrarı, devamlılığı simgeler.
Lacivert :
Lacivert insanı yatıştıran bir etki taşıyor. Bunun nedeni, mavinin tonu olması. Mavi rengin bütün koyu tonlarının yarattığı etki genellikle olumlu. Bedensel ve ruhsal yakınmaların iyileştirilmesinde lacivert çok etkili. Yatıştırıcı özelliğinin yanı sıra, insanın yorgunluğunu da aldığı söyleniyor.
Yeşil :
Yeşil renk sakinleştirici bir özellik taşıdığı için enerjiyi dengeleyerek şefkat duygularımızı arttırır. Paylaşmanın, uyumun , cömertliğin ve işbirliğinin sembolüdür. Sinirlerin yatışmasını sağlar. Aklın ve bilincin rengidir. İnsana güven ve huzur hissi verir. Doğru karar alınması için uygun bir ortam yaratır. Özgürlük uyum ve denge, yeşilin doğal enerjisine dayanır. Yeşil sinir sistemi ve hücre onarımı için çok yararlı bir renktir. Kalp ve diğer vücut fonksiyonlarıyla ilgilidir. Kanın akışkanlığını ve hücre yapısının güçlenmesini sağlar. Ayrıca kas, deri ve doku oluşumlarına katkıda bulunur. Toksit maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Kan basıncını düşürerek, yüksek tansiyonu önler. Hücre yapısı üzerinde de etkilidir ve kist oluşumlarının engellenmesinde katkıda bulunur.Ayrıca kronik bronşit ve astım gibi göğüs hastalıklarına iyi gelir. Nezle, baş ağrısı ve karaciğer iltihaplanması gibi hastalıklarda da yeşil rengin etkisi vardır. Bu renk dengeleyici bir özellik taşıdığı için, korku ve şok hallerinin kontrol altına alınmasını sağlar. Kapalı yerlerde kalmaktan korkanlara da korkularını yenmede yeşil renk kullanılır. Gözler için en rahat renktir. Görme gücü artırır. Sinir sistemi üzerinde sakinşleştirici etkisi vardır.
Pembe :
Saf koşulsuz sevgi ve aşkın rengidir. Hiçbir karşılık beklemeksizin insanlara iyilik ve sevgi duygusunu çağrıştırır. Yumuşaklık ve duygusallığın açığa çıkmasını sağlar. Rahatlık ve sakinlik duygusu verir. İçsel temizlenmeyi sağlar. Huzur ve güven duygusunu açığa çıkartır. Aşırı kullanımda kıskançlık ve benlik duygusunu artırır. Yaraların ve tümörlerin iyileşmesinde etkilidir. Başağrısı, tüm vücut ağrıları, sinir sistemi bozuklukları, üst solunum yolu enfeksiyonları, böbrek ağrılarında kullanılır.
Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.