Medikal el bakımı

Medikal el bakımında hijyenik tırnak kesimi ve dizaynı, tırnak yüzeyinin temizlenmesi ve parlatılması, sertleşmiş derilerin giderilmesi uygulamaları, el ve ayak bakım cihazları ile yapılmaktadır. Bu hem estetik hem de sağlığa yönelik özel bir bakım türüdür. Ellerimiz dış etkenlere en fazla maruz kalan bölgelerden biridir. Özellikle kış aylarında soğuk hava nedeniyle eller büyük oranda tahriş olabilmektedir. Bu nedenle eller için özel bir bakıma ihtiyaç duyulmaktadır. Tıbbi el bakımı, sağlık ve estetik alanında uygulanan gözle görülür etkiye sahip bir bakımdır.

Eller, yüzden sonra vücudun en çok dış etkilere açık olan bölgeleridir. Bu sebeple yüze uygulandığı gibi ellerin de belli periyotlarla yapılacak özel bakımlara ihtiyacı vardır.

Eller , yüzden sonra vücudun en çok dış etkilere açık olan bölgeleridir. Bu sebeple yüze uygulandığı gibi ellerin de belli periyotlarla yapılacak özel bakımlara ihtiyacı vardır. Ellerde ayrı ayrı bakım gerektiren cilt ve tırnak dokuları bulunur.

Hem estetik hem de hijyenik açıdan çok önemli olan el tırnakları pek çok hastalığın taşıyıcısı olabilir ayrıca ellerin estetik açıdan cerrahi yollarla gençlestirilmesi mümkün olmadığı için el bakımı daha fazla önem kazanır.

Ellerin bakımında her gün düzenli nemlendirici kullanmak, bakımlı görüntüyü korumanın yanı sıra sıcak, soğuk, güneş, duman, deterjan, sabun ve benzeri dış etkilere karşı ellerin dayanıklılığını artırır. Ayrıca haftalık olarak uygulanacak peelingler ellerdeki ölü dokuyu temizler, güneşten ya da yaşlılıktan oluşabilecek lekelenme riskine karşı cildi tazeler.

Genellikle el ve ayakta oluşan sağlık problemlerinin tanısı, koruyucu ve bakım önlemlerini içeren bir bütündür. İnsan vücudunun tüm organları ayaklardan etkilenir. Dolayısıyla ayak bakımı, kişinin sağlığı için ihmal edilmemesi gereken önemli bakımların başında gelmektedir.

Rutin olarak uygulanması önerilen medikal el bakımı ile ellerinizin eski canlılığına ve sağlığına kavuşması mümkün olmaktadır. Medikal el bakımında, klasik manikür pedikür uygulamalarında kullanılan kesici aletler olmadan, tıbbi cihazlar yardımıyla ve özel freze uçlar ile uygulama yapılmaktadır.

Medikal el bakımı uygulamasında kişiye herhangi bir rahatsızlık verilmeden ağrısız, steril ve hijyenik koşullar altında uygulama yapılmaktadır.

İnsan sağlığını ilgilendiren tüm vücut organlarının el ve ayaklardan etkilendiği düşünüldüğünde, el ve ayak bakımının önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Böylelikle dolaşım ve sinir sisteminizin sağlığını korumanız mümkün olmaktadır.

El derisinde tahribattan kaynaklı olarak kuruluk, çatlama ya da pul pul deri döküntüleri yaşayabilmektedir. Kış mevsimlerinde yine soğuk havalardan en çok etkilenen bölgeler el ve ayak tabanıdır.

Düzenli olarak medikal el bakımı yaptırmanın yanı sıra; kişilerin el ve ayak sağlığı için alabileceği önlemler de mevcuttur. Evde el bakımı için kullanılan peelingler ve kremler el ve ayak derisinin biraz olsun yumuşamasını sağlayacaktır.

El sağlığınız için önem vermeniz gerekenlerden bir diğeride tırnak kesimidir. Kişinin genetik yapısı ile ilgili olarak tırnak yumuşak ya da sert yapıya sahip olabilir.

Tırnak yapısı sert olan kişilerin duştan hemen sonra tırnağın yumuşaması ile tırnak kesimini gerçekleştirmesi daha doğru olacaktır. İdeal olan uzunluk tırnaklarınızı keserken canınızın acımadığı en kısa boy olmalıdır. Bunun yanı sıra eller ılık su ile sık sık temizlenmeli ve ardından özenle kurulanmalıdır.

Günümüzde medikal el manikür ve pedikür ile karıştırılmaktadır. Fakat medikal el bakımının bunlarla alakası yoktur. Medikal el ve ayak bakımı daha profesyonel bir uygulamadır.

Medikal el bakımında tırnak ve tırnak etleri kesilmemektedir ve eller suda bekletilmemektedir Manikür ve pedikürde olduğu gibi keskin aletler kullanılmamaktadır.

Ayak altındaki ölü doku medikal ayak bakımı ile temizlenmektedir böylelikle deri kalınlaşmasının önüne geçilmiş olmaktadır. Bununla birlikte birçok rahatsızlık engellenmektedir.

Medikal el bakımı sayesinde, manikür ve pedikür sırasında yapılan yanlış uygulamalardan ve steril olmayan koşullardan doğan batık tırnak batması gibi sorunların önüne geçilebilmektedir.

Medikal el bakımısırasında tırnak kenarlarındaki etler kesilmediği ya da herhangi başka bir kesim işlemi yapılmadığı için enfeksiyon riskinden söz edilemez.

Medikal el bakımının, bu noktada özel durumu olan kişiler için avantaj sağlayan bir uygulamalar bütünü olduğunu söylemek de mümkündür.

Medikal El Bakımı

Ellerimiz en çok dış etkene maruz kalan organımızdır. Bu nedenle belli aralıklarla düzenli olarak uygulanması gereken özel bakımlara ellerimiz ihtiyaç duymaktadır.

Medikal el bakımı sağlık ve estetik alanında uygulanan özel bir bakımdır. Uygulama başlamadan önce ilk olarak eller steril edilir. Daha sonra ışıklı looplar ile kontrol edilir ve eğer bir probleme rastlanmamış ise uygulamaya başlanır.

Nudayspa adresimize tıklayarak diğer hizmetlerimizi görebilirsiniz.

Göktürk Diyetisyen ve Soft Göktürk ekibi olarak her zaman yanınızdayız. 

Sağlıkla Kalın