Sporcu Ayak Bakımı

Sporcu Ayak bakımı sporcu ve dansçı gibi ayaklarını yoğun olarak kullanan kişilere yönelik ayaklarda oluşan problemlerin giderilmesini amaçlar. Özellikle darbe ve travmalar nedeniyle meydana gelen nasır, parmak deformeleri, mantar gibi rahatsızlıklar tedavi edilir. Öncelikli hedef, bu tip branşlarda faaliyet gösteren kişilerin ayak sorunlarının ortadan kaldırılmasıdır. Medikal ayak bakımıyla da desteklenen bu düzenli bakım süreciyle birlikte hastalar sağlıklı bir ayak görünümüne sahip olur. 

Sporcu ayak bakımı nasıl yapılır? 

Sporcu ayak bakımında tırnakların düzgün bir biçimde kesilmesi, aşırı terleme durumuyla karşılaşan kişilere bu amaçla geliştirilmiş ürünlerin verilmesi, ayak kuruluğunun ortadan kaldırılması adına nemlendiricilerle destekleme gibi işlemler söz konusudur. Hastaların ileri süreçlerde farklı ayak problemleriyle karşılaşmaması adına nasır yatkınlığının tespit edilmesi durumunda erken süreçte ilgili bölgenin temizliği yapılır. 

Sporcu ayak bakımı günlük aktiviteleri etkiler mi? 

Hayır, etkilemez. Merkezimizde yapılan medikal ayak bakımıyla sporcular herhangi bir ağrı veya acı şikayetiyle karşılaşmadan günlük yaşamsal aktivitelerine devam edebilir. Spor yapmalarını engelleyecek herhangi bir durum yoktur. 

Sporcu ayak bakımı ne kadar sürede tamamlanır? S

üreç, hastanın mevcut ayak sağlığı problemine göre değişkenlik gösterir. Medikal ayak bakımı, sporcuların yaşamları boyunca ayaklarını kullanmaları nedeniyle her zaman almaları önerilen bir hizmettir. Nasır, mantar vb. ayak problemleri ise ilgili şikayetin giderilmesi ve rahatsızlığın tekrarlama eğilimi göstermemesi halinde 3-4 hafta içerisinde tamamlanır. 

Sporcular için ayak sağlığı önerileri nelerdir? 

• Yapılan spora göre doğru ayakkabı kullanımı oldukça önemlidir. Oyun esnasında ayak üzerine herhangi bir baskı uygulamayan, ayakları aşırı düzeyde sıkan veya fazla bol ayakkabılar tercih edilmemelidir.

• Koşu sporuyla ilgilenen kişiler, ayağı yere dengeli bir biçimde basabilecekleri ayakkabıları kullanmalıdır. Aksi halde tırnak batması, deformasyon ve nasır gibi şikayetlerle karşılaşılması olası bir durumdur.

• Ayaklar her gün yıkanmalı ve medikal bakım için bir uzmandan destek alınmalıdır.

• Tabanlık ihtiyacı olan kişiler mutlaka detaylı ayak analizi yapıldıktan sonra uygun ürünleri tercih etmelidir. • Herhangi bir ayak problemiyle karşılaşılması halinde sorunun çözümü için bireysel yöntemlere başvurulmamalıdır.

• Ayak kokusu oluşumunu önlemek için ayakkabıların tamamen kuru olmasına dikkat edilmelidir.

Nudayspa adresimize tıklayarak diğer hizmetlerimizi görebilirsiniz.

Göktürk Diyetisyen ve Soft Göktürk ekibi olarak her zaman yanınızdayız. 

Sağlıkla Kalın