Bağışıklık destek için hangi vitaminler sorusunu Diyetisyen Tuğba Altına’a sorduk.”Bağışıklık sistemine destek için C ve D vitamini, selenyum ve çinko içeren multivitaminleri kullanabilirsiniz” Vitamin ve mineral desteğine hayat boyu ihtiyacımız olduğunu hatırlatan Göktürk Diyetisyen ve Gıda Mühendisi Tuğba Altın nasıl su içmeye veya egzersiz yapmaya ara vermek gerekmiyorsa vitamin mineral takviyesine ara vermek gerekmediğinin altını çiziyor.

Özellikle pandemide bağışıklık destek için hangi vitaminler kullanılmalı? Bu dönemde viral enfeksiyonlara karşı C vitamininin koruyucu etkisini hatırlatan Altın, güneşin pek yüzünü göstermediği şu günlerde D vitamini depolarımızda da eksiklikler görülebileceğini söylüyor. Pandeminin etkisinin devam ettiği şu günlerde bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemine de değinen Altın, şunları söylüyor: “Bağışıklık sistemini desteklemek için vitamin, mineral, antioksidanlar (özellikle E ve C vitaminleri) ve amino asitlerden zengin beslenmek gerekiyor. Doğal beslenmeyle bu ihtiyacı karşılamak mümkün olmayabilir, bu nedenle bu içeriklere sahip takviyeleri güvenle alabilirsiniz.

Bağışıklık destek için hangi vitaminler ? Bağışıklık için önem taşıyan C ve D vitamini, selenyum ve çinko doğru multivitamin destekleri kullanabilir, vitamin mineral antioksidanın yanı sıra aminoasitleri bir arada içeren karma formüller tercih edebilirsiniz.

Bağışıklık Çayı Tarifi

Elbette kendi aralarındaki etki farklılıklarının dışında yeşil çayın sağlık üzerine etkilerini;

– Güçlü bir antioksidandır.

– Kan basıncı, trigliserit ve kolesterol seviyelerini dengeler.

– Metabolizmayı hızlandırma etkisi ile kilo yönetimine yardımcı olur.

– Vücut direncini arttırır. 

– Bağışıklık sistemine ve Sindirim sitemine olumlu etkileri vardır.

– Özellikle C vitamini olmak üzere vitamin değeri yüksektir.

– Kanserlere karşı koruyucu etkisi vardır.

– Kalp-Damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.

– Vücutta ödem atımını destekler.

– Algılama bozukluklarında olumlu etkileri vardır.

– Ağız hijyenini sağlar.

– Günlük 2 fincan şekersiz tüketimi önerilmektedir. Kafein içeriği nedeniyle de gebelik sürecindeki ve laktasyon dönemindeki kadınlar için günlük 1 fincanı geçmemek koşulu ile tüketimi önerilmektedir. 

  Nudayspa adresimize tıklayarak diğer hizmetlerimizi görebilirsiniz.

Göktürk Diyetisyen ve Soft Göktürk ekibi olarak her zaman yanınızdayız. 

Sağlıkla Kalın