Medikal ayak sağlığı ayağın fizyolojisini, anatomisini, mekaniğini ve patolojisini anlamayı amaçlar. Hastalıklarının teşhis ve tedavisini hedefler.

Medikal Ayak Sağlığı

Medikal ayak sağlığı

Medikal ayak sağlığı ayak problemlerinin önlenmesini amaçlar. Klinik ayak problemlerinin hafifletilmesini amaçlayan sağlık hizmeti alanıdır.

İŞLEMLER

Bir ömür boyu vücudun yükünü taşıyan ayaklarda zaman içinde farklı sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Başlıca

Kemik ve eklem deformasyonları

Batık tırnak

Nasır

Siğil

Tırnak ya da deri mantarı

Terlemeye bağlı sorunlar

en sık rastlanan ayak sorunları arasında yer alıyor.

El ve Ayak Merkezi’nde medikal ayak bakımı ayaklardaki bu tür sorunları giderir. Koruyucu özelliği ile yeni sorunlar yaşanmasının önüne geçer.

Estetik ve sağlığa yönelik yapılan medikal ayak bakımında hijyenik tırnak kesimi ve dizaynı, tırnak yüzeyinin temizlenmesi ve parlatılması, sertleşmiş derilerin giderilmesi uygulamaları yapılıyor. Tıbbi cihazlar ve özel freze uçlu cihazlarla yapılan bu bakım sayesinde güzel, estetik ve sağlıklı ayaklara sahip olmak mümkün.

Tırnak Batması

Yanlış tırnak kesimi, bilinçsiz pedikür, dar ayakkabılar hatta çoraplar. Gebelik dönemindeki ödem, fazla kilo, mantar enfeksiyonu, travmaya bağlı deformite gibi sorunlar batığa sebep olurlar.. Bu gibi durumlarda tırnağa cerrahi müdahaleye gerek kalmadan çözüm vardır. Üç parçalı tel sistemi veya bant sistemi (ortoniksi) uygulanarak batık problemi sonlandırılır. Cerrahi işlem kalıcı çözüm değildir. Tırnak tekrar uzarken aynı şekilde batarak uzayabilir. Burada tırnağın şeklini düzeltmek daha kalıcı bir çözümdür, batığın durumuna göre yöntem tercih edilir.

3TO adı verilen tel sistemi sayesinde batık tırnağın cerrahi olarak çekilmesine gerek kalmıyor. 3TO ile tırnağın tekrar batması da engelleniyor.

Mantar Tırnak

Mantar enfeksiyonu kişinin hem fiziksel hem de görsel olarak konforunu oldukça bozan bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavi planında tırnak dokusunun mekanik temizliği yapılarak hastalık ajanları uzaklaştırılır . Kullanılan ilaçların da daha hızlı etki etmesi sağlanır. Aylık periyodlarda yapılan bu işlem problemden kurtulma süresini kısaltır.

Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabetik hastaların en sık yaşadığı ikincil sorun ayaklarda ortaya çıkan dolaşım bozukluğu ve his kaybıdır. Tedavi ve bakımın ilk aşamasında hastamızda nöropati gelişip gelişmediğini saptamak için testler yapılır. Bunlar yüzeyel ve derin duyu testleridir. Hastalarımızın ayaklarında ortaya çıkan ufak bir problem önlem alınmazsa ciddi komlikasyonlara hatta ampütasyona kadar ilerler. Diyabetik hastaların ayak bakımlarının da özel olması gerekir. Hastalarımızın bu hassasiyetleri göz önüne alınarak ayak bakım ve tedavilerinde keskin olmayan özel uç ve frezelerle çalışılır. Hassas deri dokusunu güçlendiren ve destekleyen ayak bakım ürünleri uygulanır.

Deforme Tırnak

Deformasyona uğramış, darbe sonucu ya da farklı sebeplere bağlı bağlı şekli bozulmuş tırnaklarda aynı zamanda kalınlaşma da görülür. Kalınlaşmış tırnak dokusu özel cihaz ve aletlerle inceltilerek tekrar normal kalınlığına ve şekline getirilir. Uzama sürecinde tırnak yatağının şeklini vermek ya da korumak için jel tırnak (onikoplasti) uygulaması yapılabilir. Bu uygulama sağlıklı tırnak görüntüsü verdiği için hastanın görsel olarak da iyi hissetmesini sağlar.

Jel Sistemi (ONİKOPLASTİ)

Eksik tırnak tamamlama yöntemi olarak da kullanılan bu yöntem protez tırnağın medikal formudur. Deforme ve batık tırnaklarda tırnak yatağının oluşturulması ve ya şeklinin korunması için uygulanan bu uygulama tedavi sürecini destekler. Görsel olarak da tercih sebebidir.

Nasır Tedavisi

Ayak tabanı başta olmak üzere ayağın farklı bölgelerinde uygunsuz basınç dağılımı, baskı ve sürtünme nedeniyle oluşan sertleşme ve kalınlaşmalardır. Nasırlı doku uygun freze uçları ile giderilir ve tekrar oluşmasını engellemek için koruyucu destek malzemeler kullanılır.

Topuk Çatlakları

Topuklardaki çatlamalar; ciltte kuruluk, vücuttaki kilo artışı, sistemik rahatsızlıklar, kullanılan bazı ilaçlar, ponza taşı ile sürekli müdahale gibi sebeplerden meydana gelir. Bu çatlak ve yarıklar enfeksiyon kapısı olarak daha farklı komplikasyonlar gelişmesine sebep olabilirler.

Podolojik müdahale olarak primer neden saptanır ve problemli bölgeler özel elmas freze uçları ile temizlenerek nemlendirici ve onarıcı ürünlerle de desteklenir,tekrar oluşmaması yönünde önlemler alınır.

Medikal Ayak Sağlığı konusunda uzman podolog olarak hizmetinizdeyiz

Göktürk Diyetisyen ve Soft Göktürk ekibi olarak her zaman yanınızdayız. Sağlıkla Kalın.

  Nudayspa adresimize tıklayarak diğer hizmetlerimizi görebilirsiniz.